3/8-16X2 UNC FT HEX TAP BOLT GR2 ZN
224.38.2
- UNSPSC 31161620
7006037200961 25
7006037200961 25
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 3/8 in |
| TPI | 16 |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Grade | 2 |
| Head Type | Hex |
| Head Width Across Flats | 9/16 in |
| Head Width Across Corners | 0.65 in |
| Head Height | 15/64 in |
| Thread Type | Full thread |
| EAN | 4066443323676 |
Applications
| Heavy Equipment |
| Construction |
| Transportation |
| Agriculture |
| Timber |
| Locomotive |
| Engine |
| Alternative Energy |
| Mining |
| Manufacturing |
Review(s)
Product not yet rated.
