5.5 X 25 ZEBRA PIAS DRILL PT SCREW HEX ZN
214.55.25.1
- UNSPSC 31161528
021455 25 961 25
021455 25 961 25
Delivery
No stock for delivery. -
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 5.5 mm |
| Length | 25 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Head Type | Hex Serrated Washer |
| Head Width Across Flats | 8.0 mm |
| Head Height | 4.8 mm |
| Tip Length | 6.5 mm |
| Drilling Range | 1.75-5.25 mm |
| Guide Value for Processing Speeds | 1200-1800 rpm |
| Standards Met | Similar to DIN 7504-K |
| EAN | 4099618894879 |
Applications
For elongated joint screwing of steel profile plates. Direct screwing of steel profiles to steel substructure.
| Drilling, threading, screwing-in - all in one. |
| Work faster with Zebra pias than with any spiral drill. Lower your mounting costs by at least 50%. |
| For universal use via hex head. |
Review(s)
Product not yet rated.
