M5-0.8X16MM FT MC BUTTON SOC CAP SCR A2 SS
098.5..16
- UNSPSC 31161518
009801516 961 100
009801516 961 100
Delivery
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M5 |
| Length | 16 mm |
| Pitch | 0.8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | A2 |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Diameter | 9.3 mm |
| Head Height | 2.62 mm |
| Hex Drive Width | 3 mm |
| EAN | 4066443323010 |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Review(s)
2021-01-28
Great quality. Shipping was on track. The packing was what you expect from a leader company like Würth. Great identification and clean sticker.
