1/4-20X1 1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE
092.14.112
- UNSPSC 31161518
7093314150961 100
7093314150961 100
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
1/4-20X1 1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.14.112
- #10-32X1/2 FT UNF BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 091.10.12
- #10-24X1 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.10.1
- #10-24X1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.10.12
- #10-24X1/4 FT UNC BUTTON SOC CAP 18.8 SS — 092.10.14S
- #10-24X3/4 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.10.34
- #10-24X3/8 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.10.38
- 1/2-13X2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.12.2
- 1/4-20X1 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.14.1
- 1/4-20X1 1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.14.112
- 1/4-20X1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.14.12
- 1/4-20X1 FT UNC BUTTON SOC CAP 18.8 SS — 092.14.1S
- 1/4-20X3/4 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.14.34
- 1/4-20X3/4 FT UNC BUTTON SOC CAP 18.8 SS — 092.14.34S
- 3/8-16X1 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.38.1
- 3/8-16X1 1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE N/S — 092.38.112
- 3/8-16X1 FT UNC BUTTON SOC CAP 18.8 SS — 092.38.1S
- 3/8-16X3/4 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.38.34
- 5/16-18X1 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE — 092.516.1
- 5/16-18X1 1/2 FT UNC BUTTON SOC CAP ALLOY BARE N/S — 092.516.112
- 5/16-18X1 FT UNC BUTTON SOC CAP 18.8 SS — 092.516.1S
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 1/4 in |
| Drive Size | 5/32 in |
| TPI | 20 |
| Material | Steel |
| Head Diameter | 0.428 in |
| Head Height | 0.127 in |
| Head Type | Button |
| Finish | Bare |
| Length | 1-1/2 in |
| EAN | 4065233031449 |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Notices
More sizes and finishes available in OnDemand
Customers Also Viewed
Review(s)
Product not yet rated.
