SCR DIN912 SOC HX 8.8 ZN M4-0.7x16mm MC FT
084.4..16.1
- UNSPSC 31161518
00844 16 961 20
00844 16 961 20
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M4 |
| Pitch | 0.7 mm |
| Length | 16 mm |
| Thread Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Class | 8.8 |
| Thread Type | Full thread |
| Head Diameter | 7 mm |
| Head Height | 4 mm |
| Hex Drive Width | 3 mm |
| Standards Met | DIN 912, ISO 4762 |
| EAN | 4099618797316 |
Features
| Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread |
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Review(s)
Product not yet rated.
