
7 pieces in stock at Vaughan, ON as of 6:34 PM. Directions. Call: (289) 474-5447
3 pieces in stock at Mississauga, ON as of 6:34 PM. Directions. Call: (289) 562-1077
| Attribute | Value |
|---|---|
| System Case Configuration | 8.4.1 |
| Lid Type | Black |
| Width | 19.69 in |
| Depth | 14.96 in |
| Height | 3.34 in |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Number of Boxes | 0 |
| EAN | 4046777079104 |
| Totally customizable thanks to grid design |
| Easily click cases together |
| Black lid features an elastomer seal to protect contents from the rain |
| Label section for adhesive or inserted labels |
| Large handle design |
| Handle with up to 60 kg capacity |
| The System Case has been awarded 3 prestigious design awards: Red Dot Design Award 2017, IF Design Award 2017, German Design Award 2018 |
| Made from tough ABS and PC plastic |
| Allows individual composition of contents in different application areas |
| Possible to use case and contents with System Cabinets |
| Integrated rail contour and coupling elements allow you to combine multiple cases and transport equipment safely |
| Simple opening and closing |
| Integrated soft elements and wide swivel radius to take pressure off hands and wrist |
|
965.0333292
|
KIT SCR PAN RB/SL NUT WS W. SYST 1700PCS
|
qty 1 |
|
965.2142
|
ASST DRILL PNT SCREW HEX W. SYST 1200PCS
|
qty 1 |
| 965.4712 | ASST. COTTER PIN STANDARD ZN 1551 PCS | qty 1 |
|
965.5853002
|
ASST. 2" CARGO ABRASIVE W. SYST 200PCS
|
qty 1 |
|
965.5854002
|
ASST. 3" CARGO ABRASIVE W. SYST 100PCS
|
qty 1 |
|
965.715612
|
INSULATED TOOL KIT-RATCHET W. SYST 20PCS
|
qty 1 |
|
965.88444
|
KIT COMP. PTC FITTING IMP. W. SYST 75PCS
|
qty 1 |
|
965.8844412
|
KIT BRS SWIVEL PTC AIRBRAKE W.SYST 39PCS
|
qty 1 |
|
965.88446
|
KIT COMP. PTC FITTING MET. W. SYST 75PCS
|
qty 1 |
|
965.9362
|
ASST RIVET AL/ST-AL FLNGE W.SYST 1600PCS
|
qty 1 |