5/16-18X1 UNC CARRIAGE BOLT GR5 ZN
220.516.1
- UNSPSC 31161603
R637661599
R637661599
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
900 pieces in stock at Vaughan, ON as of 8:49 PM. Directions. Call: (289) 474-5447
Not stocked in Mississauga, ON.
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 5/16 in |
| TPI | 18 |
| Length | 1 in |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Grade | 5 |
| Head Diameter | 0.719 in |
| Square Height | 0.187 in |
| Head Height | 0.176 in |
| Square Width | 0.324 in |
| EAN | 4052713974952 |
Features
Tightened or loosened by applying torque to the nut. Oversized head style eliminates the need for washers when securing in timber and other soft materials. The square neck prevents the bolt from turning when the nut is fastened or removed.
Applications
| Timber |
| Mining |
| Construction |
| Heavy Equipment |
| Locomotive |
| Alternative Energy |
| Transportation |
| Agriculture |
Review(s)
Product not yet rated.
