M10-1.50X50MM MC HEX BOLT A2 SS DIN931
096.10.50
- UNSPSC 31161620
009510 50 961 50
009510 50 961 50
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Pitch | 1.5 mm |
| Length | 50 mm |
| Thread Length | 26 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Bare |
| Material Grade | A2 |
| Thread Type | Partial Thread |
| Head Height | 6.4 mm |
| Head Width Across Flats | 17 mm |
| Standards Met | DIN 931, ISO 4014 |
| EAN | 4066443324284 |
Applications
| Heavy Equipment |
| Construction |
| Transportation |
| Agriculture |
| Timber |
| Locomotive |
| Engine |
| Alternative Energy |
| Mining |
| Manufacturing |
Review(s)
Product not yet rated.
