M14-2.0X45MM MC HEX BOLT 10.9 YZ DIN933
068.14.45 - UNSPSC 31161620
M14-2.0X45MM MC HEX BOLT 10.9 YZ DIN933 M14-2.0X45MM MC HEX BOLT 10.9 YZ DIN933
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
Attribute Value
Diameter M14
Pitch 2.0 mm
Length 45 mm
Thread Length 45 mm
Material Steel
Finish Yellow Zinc
Class 10.9
Thread Type Full Thread
Head Height 8.8 mm
Head Width Across Flats 22 mm