M14-2.0X50MM MC FT HEX BOLT 10.9 BKPH DIN933
056.14.50 - UNSPSC 31161620
M14-2.0X50MM MC FT HEX BOLT 10.9 BKPH DIN933 M14-2.0X50MM MC FT HEX BOLT 10.9 BKPH DIN933
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
Attribute Value
Diameter M14
Pitch 2.0 mm
Length 50 mm
Thread Length 50 mm
Material Steel
Finish Bare
Class 10.9
Thread Type Full Thread
Head Height 8.8 mm
Head Width Across Flats 22 mm