1/4-20X3 UNC CARRIAGE BOLT GR5 ZN
220.14.3
- UNSPSC 31161603
R637661577
R637661577
Delivery
No stock for delivery. -
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 1/4 in |
| TPI | 20 |
| Length | 3 in |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Grade | 5 |
| Head Diameter | 0.594 in |
| Square Height | 0.156 in |
| Head Height | 0.145 in |
| Square Width | 0.260 in |
Features
Tightened or loosened by applying torque to the nut. Oversized head style eliminates the need for washers when securing in timber and other soft materials. The square neck prevents the bolt from turning when the nut is fastened or removed.
Applications
| Timber |
| Mining |
| Construction |
| Heavy Equipment |
| Locomotive |
| Alternative Energy |
| Transportation |
| Agriculture |
Review(s)
2019-08-13
Product is used on transport trailers. Recommended for our mobile technician whom works in the field. Great quality, just as a described on the website. Thank you!
2019-07-30
Le produit est de bonne qualité
