3/8-16X2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN
222.38.2
- UNSPSC 31161621
R637661658
R637661658
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
3/8-16X2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN — 222.38.2
- 1/4-20X1-1/2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN — 222.14.112
- 1/4-20X1-1/4 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN — 222.14.114
- 1/4-20X2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 BARE — 222.14.2
- 3/8-16X1-1/2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 BARE — 222.38.112
- 3/8-16X2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN — 222.38.2
- 5/16-18X2 UNC FT ELEVATOR BOLT FLT GR2 ZN — 222.516.2
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 3/8 in |
| TPI | 16 |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Head Type | Flat |
| Head Diameter | 1.352 in |
| Square Depth | 0.250 in |
| Square Width | 0.405 in |
Features
Tightened or loosened by applying torque to the nut. Oversized head style eliminates reduces pull through of materials being fastened. The square neck prevents the bolt from turning when the nut is fastened or removed. Most commonly used in Pontoon Boats, Trucking Beds, Grain Elevators and Timber applications.
Applications
| Agriculture |
| Timber |
| Mining |
| Construction |
| Heavy Equipment |
| Locomotive |
| Conveyor Systems |
| Marine |
| RV |
| Trucking |
Notices
More sizes and finishes available in OnDemand
Review(s)
2021-06-21
Bon produit, bonne valeur qualité prix
2020-09-14
très bien
