
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
| Attribute | Value |
|---|---|
| System of Measurement | Standard |
| Diameter | #14 |
| Length | 2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Point Type | Type A |
| Finish | JS1000 |
| Drive Type | Hex |
| Type | Sheet Metal Screw |
| Head Type | Hex Washer |
| Head Width Across Flats | 3/8 in |
| Washer Diameter | 15 mm |
| Drive Size | 3/8 in |
| Features | Made in Canada |
| Made in Canada |
| JS1000 looks identical to Zinc plating, but provides 1000+ hours to red rust in salt spray test |
| JS1000 is completely non-toxic and approved by the FDA for use around food products |
| Hexavalent Chromium Free and R.O.H.S compliant - environmentally friendly! |
| JS1000 is compatible with aluminum and other metals used in construction |
| More sizes available in OnDemand |
| Do not use a Impact Tool with this product |
| Suggested Tool - Electric or Cordless Screwgun (1500-2000) RPM with depth sensitive nose piece. |
Product not yet rated.