M10-1.5 MC NYLON LOCKNUT CLASS 8.8 ZN DIN985
368.10
- UNSPSC 31161716
036810 961 100
036810 961 100
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
500 pieces in stock at Vaughan, ON as of 6:20 PM. Directions. Call: (289) 474-5447
900 pieces in stock at Mississauga, ON as of 6:20 PM. Directions. Call: (289) 562-1077
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Pitch | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Class | 8.8 |
| Width Across Flats | 17 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Width Across Corners | 18.9 mm |
| Hex Height | 5.5 mm |
| Standards Met | DIN 985 |
| EAN | 4061975977366 |
Applications
| High Vibration |
| Alternative Energy |
| Engines |
| Bearings |
| Off Road |
| Transportation |
| Mining |
| Heavy Equipment |
| Construction Equipment |
| Agriculture |
Review(s)
2021-02-08
bon rapport qualité prix
2021-01-24
Bonne Qualité
