M14-2.0 MC NYLON LOCKNUT CLASS 8.8 ZN DIN985
368.14
- UNSPSC 31161716
036814 961 50
036814 961 50
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M14 |
| Pitch | 2.0 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Class | 8.8 |
| Width Across Flats | 22 mm |
| Thickness | 14.0 mm |
| Width Across Corners | 24.49 mm |
| Hex Height | 7.7 mm |
| Standards Met | DIN 985 |
| EAN | 4061975977755 |
Applications
| High Vibration |
| Alternative Energy |
| Engines |
| Bearings |
| Off Road |
| Transportation |
| Mining |
| Heavy Equipment |
| Construction Equipment |
| Agriculture |
Review(s)
Product not yet rated.
