M16-2.0 MC NYLON LOCKNUT 10.9 ZINC DIN985
370.16
- UNSPSC 31161716
037016 005 50
037016 005 50
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
300 pieces in stock at Vaughan, ON as of 6:44 PM. Directions. Call: (289) 474-5447
200 pieces in stock at Mississauga, ON as of 6:44 PM. Directions. Call: (289) 562-1077
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M16 |
| Pitch | 2.0 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Class | 10.9 |
| Width Across Flats | 24 mm |
| Thickness | 16.0 mm |
| Width Across Corners | 26.75 mm |
| Hex Height | 8.8 mm |
| Standards Met | DIN 985 |
| EAN | 4011231350235 |
Applications
| High Vibration |
| Alternative Energy |
| Engines |
| Bearings |
| Off Road |
| Transportation |
| Mining |
| Heavy Equipment |
| Construction Equipment |
| Agriculture |
Review(s)
Product not yet rated.
