NYLON LOCK NUT DIN985 A2 SS M4-0.7 MC
391.4
- UNSPSC 31161716
R637662306
R637662306
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M4 |
| Pitch | 0.7 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Bare |
| Material Grade | A2 |
| Width Across Flats | 7 mm |
| Thickness | 5.0 mm |
| Width Across Corners | 7.66 mm |
| Hex Height | 2.2 mm |
| Standards Met | DIN 985 |
Applications
| High Vibration |
| Alternative Energy |
| Engines |
| Bearings |
| Off Road |
| Transportation |
| Mining |
| Heavy Equipment |
| Construction Equipment |
| Agriculture |
Review(s)
Product not yet rated.
