FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x1-1/2
219.14.112
- UNSPSC 31161513
R637661541
R637661541
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x1-1/2 — 219.14.112
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x1-1/2 — 219.14.112
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2 — 219.14.2
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2-1/2 — 219.14.212
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2-1/4 — 219.14.214
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2 — 219.516.2
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2-1/2 — 219.516.212
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2-1/4 — 219.516.214
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 1/4 in |
| TPI | 20 |
| Length | 1-1/2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Phosphate |
| End Type | F |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Torx® |
| Head Diameter | 0.455 in |
| Head Height | 0.083 in |
| Drive Size | T-30 |
Features
Type F Point: A thread cutting screw with machine screw thread and blunt tapered point. Multi-cutting edges and chip cavities. For heavy gauge sheet metal, aluminum, zinc and lead die castings, cast iron, brass and plastic.
Customers Also Viewed
Is Often Bought With
Review(s)
Product not yet rated.
