FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2
219.516.2
- UNSPSC 31161513
R637661550
R637661550
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2 — 219.516.2
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x1-1/2 — 219.14.112
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2 — 219.14.2
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2-1/2 — 219.14.212
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 1/4x2-1/4 — 219.14.214
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2 — 219.516.2
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2-1/2 — 219.516.212
- FLOOR SCR FLT TX BKPH 5/16-18x2-1/4 — 219.516.214
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
500 pieces in stock at Vaughan, ON as of 9:31 AM. Directions. Call: (289) 474-5447
400 pieces in stock at Mississauga, ON as of 9:31 AM. Directions. Call: (289) 562-1077
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 5/16 in |
| TPI | 18 |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Phosphate |
| End Type | F |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Torx® |
| Head Diameter | 0.616 in |
| Head Height | 0.099 in |
| Drive Size | T-40 |
| EAN | 4052713974907 |
Features
Type F Point: A thread cutting screw with machine screw thread and blunt tapered point. Multi-cutting edges and chip cavities. For heavy gauge sheet metal, aluminum, zinc and lead die castings, cast iron, brass and plastic.
Customers Also Viewed
Is Often Bought With
Review(s)
Product not yet rated.
