M6-1.0X16MM FT MC BUTTON SOC CAP SCR A2 SS
098.6..16 - UNSPSC 31161518
M6-1.0X16MM FT MC BUTTON SOC CAP SCR A2 SS M6-1.0X16MM FT MC BUTTON SOC CAP SCR A2 SS
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
Attribute Value
Diameter M6
Length 16 mm
Pitch 1.0 mm
Material Stainless Steel
Material Grade A2
Thread Type Full Thread
Head Diameter 10.3 mm
Head Height 3.15 mm
Hex Drive Width 4 mm