M6-1.0X45MM FT MC BUTTON SOC CAP SCR A2 SS
098.6..45
- UNSPSC 31161518
009801645 961 100
009801645 961 100
Delivery
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M6 |
| Length | 45 mm |
| Pitch | 1.0 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | A2 |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Diameter | 10.3 mm |
| Head Height | 3.15 mm |
| Hex Drive Width | 4 mm |
| EAN | 4066443311628 |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Review(s)
Product not yet rated.
