SCR BTN HX 10.9 BARE M5-0.8x16mm MC FT
090.5..16
- UNSPSC 31161518
006002516 961 100
006002516 961 100
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M5 |
| Length | 16 mm |
| Pitch | 0.8 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Bare |
| Class | 10.9 |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Diameter | 9.3 mm |
| Head Height | 2.62 mm |
| Hex Drive Width | 3 mm |
| EAN | 4056807491776 |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Customers Also Viewed
Review(s)
Product not yet rated.
