SCR BTN HX 10.9 BARE M6-1.0x16mm MC FT
090.6..16
- UNSPSC 31161518
006002616 961 75
006002616 961 75
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
375 pieces in stock at Vaughan, ON as of 9:24 AM. Directions. Call: (289) 474-5447
Not stocked in Mississauga, ON.
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M6 |
| Length | 16 mm |
| Pitch | 1.0 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Bare |
| Class | 10.9 |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Diameter | 10.3 mm |
| Head Height | 3.15 mm |
| Hex Drive Width | 4 mm |
| EAN | 4068362377747 |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Customers Also Viewed
Review(s)
Product not yet rated.
