SCR DIN912 SOC HX 8.8 ZN M10-1.5x30mm MC FT
084.10.30
- UNSPSC 31161518
008410 30 005 25
008410 30 005 25
Delivery
In stock delivery from our warehouses.
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
50 pieces in stock at Vaughan, ON as of 9:22 AM. Directions. Call: (289) 474-5447
100 pieces in stock at Mississauga, ON as of 9:22 AM. Directions. Call: (289) 562-1077
- In-store pickup - FREE
- Curbside pickup - FREE
- Same-day local delivery
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Length | 30 mm |
| Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 30 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Clear Zinc |
| Class | 8.8 |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Diameter | 16.0 mm |
| Head Height | 10 mm |
| Hex Drive Width | 8 mm |
| Standards Met | DIN 912, ISO 4762 |
| EAN | 4045989500925 |
Features
| Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread |
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Review(s)
2020-06-29
I could not find this anywhere. It is for shaft and transmission adapter flange on my sailboat. I will definitively go one your site for any fastener in the future. Your selection is very good and your catalog is easy to use.
