M6(M5-1.0)X50MM MC SOC SHLDR SCR 12.9 ALLOY BARE
085.6..50
- UNSPSC 31161518
Delivery
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | M5 |
| Pitch | 1.0 mm |
| Length | 50 mm |
| Thread Length | 9.75 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Bare |
| Class | 12.9 |
| Head Diameter | 10 mm |
| Head Height | 4.5 mm |
| Hex Drive Width | 3 mm |
Features
Can be assembled with a nut or in a pre-tapped thread
Applications
| Equipment Manufacturing |
| Construction Equipment |
| Cranes |
| Conveyor Systems |
| Trucking Frames |
| Transportation |
| Wind |
| MRO |
Review(s)
Product not yet rated.
