
1 pieces in stock at Vaughan, ON as of 6:50 PM. Directions. Call: (289) 474-5447
Not stocked in Mississauga, ON.
| Attribute | Value |
|---|---|
| System Case Configuration | 8.4.5 |
| Lid Type | Black |
| Width | 19.69 in |
| Depth | 14.96 in |
| Height | 12.60 in |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Number of Boxes | 0 |
| EAN | 4062856845750 |
| Totally customizable thanks to grid design |
| Easily click cases together |
| Black lid features an elastomer seal to protect contents from the rain |
| Label section for adhesive or inserted labels |
| Large handle design |
| Handle with up to 60 kg capacity |
| The System Case has been awarded 3 prestigious design awards: Red Dot Design Award 2017, IF Design Award 2017, German Design Award 2018 |
| Made from tough ABS and PC plastic |
| Allows individual composition of contents in different application areas |
| Possible to use case and contents with System Cabinets |
| Integrated rail contour and coupling elements allow you to combine multiple cases and transport equipment safely |
| Simple opening and closing |
| Integrated soft elements and wide swivel radius to take pressure off hands and wrist |
Product not yet rated.