3/8 x 7 Strong-Bolt 2 Wedge Anchor 304 SS
904.2377004SS
- UNSPSC 31162102
S123472355
S123472355
Delivery
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Anchor Diameter | 3/8 in |
| Drill hole diameter | 3/8 in |
| Anchor Length | 7 in |
| Minimum Center to Centre Distance | 3 in |
| Minimum Edge Distance | 6 in |
| Effective Anchoring Depth | 2-1/2 in |
| Min. Fixture Hole | 7/16 in |
| Thread Length | 5-9/16 in |
| Required Torque | 30 lbf.ft |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Width Across Flats | 9/16 in |
| Minimum component thickness | 4-1/2 in |
| Surface | Plain |
| Application Condition | Highly corrosive environment |
| Min Fixture Height | 7/16 In |
| Approvals | ICC-ES (ER3037 & ER240) |
Review(s)
Product not yet rated.
