5/8 x 12 ZN Steel Strong-Bolt 2 Wedge Anchor PK10
904.2621200
- UNSPSC 31162102
Delivery
0 Review(s)
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Anchor Diameter | 5/8 in |
| Drill hole diameter | 5/8 in |
| Anchor Length | 12 in |
| Minimum Center to Centre Distance | 2-3/4 in |
| Minimum Edge Distance | 6-1/2 in |
| Effective Anchoring Depth | 4-1/2 in |
| Min. Fixture Hole | 11/16 in |
| Thread Length | 6 in |
| Required Torque | 90 lbf.ft |
| Material | Steel |
| Width Across Flats | 15/16 in |
| Minimum component thickness | 7-7/8 in |
| Surface | Zinc Plated |
| Application Condition | Dry Interiors |
| Min Fixture Height | 11/16 In |
| Approvals | ICC-ES (ER3037 & ER240) |
Review(s)
Product not yet rated.
