1/4 x 3 Mushroom Head Crimp Drive Anchor ZN
902.25300M
- UNSPSC 31162101
S123465324
S123465324
Delivery
0 Review(s)
1/4 x 3 Mushroom Head Crimp Drive Anchor ZN — 902.25300M
- 1/4 x 2 Mushroom Head Crimp Drive Anchor ZN — 902.25200M
- 1/4 x 3 Mushroom Head Crimp Drive Anchor ZN — 902.25300M
IN-STORE
(Live stock shown is only for our stores located in Ontario.)
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
Product Details
| Attribute | Value |
|---|---|
| Brand | Simpson Strong Tie |
| Type | Crimp Drive |
| Diameter | 1/4 in |
| Head Type | Mushroom |
| Length | 3" |
| Material | Carbon Steel |
| Min. Embed. | 1-1/4 in |
| Hole Size | 5/16 in |
| Finish | Zinc |
Features
Unique curved shaft design that speeds up anchor installation and reduces overall project cost
Applications
Mushroom head provides a tamper-proof solution
Instructions
| Drill a hole using the specified diameter carbide bit into the base material to a depth of at least 1/2" deeper than the required embedment. |
| Blow the hole clean of dust and debris using compressed air. Overhead application need not be blown clean. Where a fixture is used, drive the anchor through the fixture into the hole until the head sits flush against the fixture. |
| Be sure the anchor is driven to the required embedment depth. The rod coupler and tie-wire models should be driven in until the head is seated against the surface of the base material. |
Notices
Industry studies show that hardened fasteners can experience performance problems in wet or corrosive environments. Accordingly, with the exception of the duplex anchor, use these products in dry, interior and non-corrosive environments only.
Review(s)
Product not yet rated.
