
Not stocked in Vaughan, ON.
Not stocked in Mississauga, ON.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Brand | Simpson Strong Tie |
| Diameter | 1/2 in |
| Length | 6" |
| Thread Length | 5-1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc |
| Drill Diameter | 1/2 in |
| Wrench Size | T50 |
| Drive | 6-lobe |
| Head Style | Washer Head |
| Tested in accordance with ACI 355.2, AC193 and AC106 |
| Qualified for static and seismic loading conditions |
| Thread design undercuts to efficiently transfer the load to the base material |
| Standard fractional sizes |
| Specialized heat-treating process creates tip hardness for better cutting without compromising the ductility |
| No special drill bit required — designed to install using standard-sized ANSI tolerance drill bits |
| Removable - ideal for temporary anchors (e.g., formwork, bracing) or applications where devices must be moved and components may need to be moved. |
| Reuse of the anchor will not achieve listed loads and is not recommended |
| ICC-ES ESR-2713 (concrete) |
| City of LA Supplement within ESR-2713 (concrete) |
| Florida FL15730 (concrete) |
Product not yet rated.